Polish language English Language German Language Russian Language

Hotel w Krakowie

- Kraków
Poleć ofertę:   
Miasto sięgające swą historią daleko w minione wieki, którego bogactwo kultury, tradycji również i dziś zachwyca turystów z całego świata. Niegdyś stolica Polski, skąd władali królowie i gdzie zapraszali znakomitych artystów i architektów, by dodać swemu miastu splendoru. Dziś centrum bujnego życia kulturalnego i rozrywkowego. Jednak czarodziejską aurę Krakowa tworzą przede wszystkim jego monumentalne zabytki.

Na Rynku Głównym, który tętni życiem zarówno w dzień, jak i w nocy znajdują się Sukiennice. Jest to hala, która przed kilkoma wiekami służyła do handlu suknem i różnego rodzaju materiałami. 
Dziś mieszczą się tu kramy z pamiątkami oraz gabloty z biżuterią ze srebra i bursztynu. Na pierwszym piętrze znajduje się Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku. To, co najbardziej cieszy oko to widok Sukiennic z zewnątrz, gdyż forma, jaką przybrały po przebudowie z końca XIX wiekupodkreśla piękno ich renesansowej architektury.
Na płycie Rynku warto zatrzymać się przy wieży ratuszowej, bądź nawet wspiąć się jej krętymi schodkami na szczyt, by móc podziwiać stamtąd panoramę miasta. Sama wieża jest jedynie pozostałością po całym budynku ratusza miejskiego, który uległ spaleniu w XVII wieku i już nigdy nie został odbudowany. 
Uważny obserwator dostrzeże z pewnością, że wieża w skutek niefortunnej restauracji przechyliła się i krzywa pozostała, ale nie zagraża to tym, którzy zechcą obejrzeć wystawę zdjęć z dawnego Krakowana pierwszym piętrze wieży.

Koßcióø Mariacki jest kolejnym punktem w Krakowie, którego nie wypada ominąć. Jest to najstarsza parafia w mieście, a z jej powstaniem wiąże się wiele legend. Jedna z nich tłumaczy, dlaczego jedna z wież kościelnych jest wyższa. Otóż jest to wynik sporu dwóch braci - budowniczych, z których każdy chciał zbudować wieżę najpiękniejsza i najwyższą. W rezultacie brat zabił drugiego brata i dokończył swoją wieżę. Z niej właśnie, punktualnie co godzinę, hejnalista odgrywa hejnał na cztery strony świata. 
Warto również zajrzeć do środka kościoła, gdyż znajduje się tam imponujący, rzeźbiony w lipowym drewnie ołtarz Wita Stwosza. Godna uwagi jest polichromia wykonana przez Jana Matejkę i jego uczniów, a wśród nich między innymi Stanisława Wyspiańskiego, która w znakomity sposób podkreśla gotyckie wnętrze świątyni.

Wawel - Wzgórze malowniczo położone nad zakolem Wisły, świadczy swoim istnieniem o wielowiekowej historii Krakowa. Tu odbywały się koronacje, śluby i pogrzeby królów polskich, tu zapadały najważniejsze decyzje dotyczące istnienia i losów naszego państwa, tu działali wybitni architekci z całej niemalże Europy, aby swoim kunsztem uświetnić królewską siedzibę. O tych czasach świetności przypominają nam dzisiaj przedmioty codziennego użytku, meble, szaty, liczne ozdoby, arrasy i gobeliny z kolekcji Zygmunta Augusta zgromadzone w komnatach zamku wawelskiego. Zwiedzając Wawel warto poświęcić chwilę uwagi dziedzińcowi zamku. Urokliwe i lekkie renesansowe proporcje nadał mu wybitny włoski architekt Franciszek Florentczyk. Zgrabne łuki trzech kondygnacji dziedzińca zostały podczas II wojny światowej całkowicie zabudowane. Dopiero w czasie powojennej restauracji przywrócono mu dawną świetność. Miejsce magiczne, gdyż kryje w sobie pamiątki i wspomnienia wielowiekowej tradycji i kultury polskiej. Otoczona jest rzędem kaplic, z których każda ma swojego patrona i fundatora. W dwóch nawach znajdują się marmurowe nagrobki m.in. Władysława Jagiełły, Władysława Warneńczyka, Kazimierza Wielkiego, Władysława Łokietka. Najważniejszym miejscem w świątyni nie jest, jak w innych kościołach ołtarz główny. Tutaj najważniejsze miejsce znajduje się w samym centrum świątyni i jest nim „alta patrie” – ołtarz ojczyzny. Przy ołtarzu stoi piękny srebrny sarkofag z relikwiami świętego Stanisława - patrona Krakowa i całej Polski.  Z katedry kręte schody prowadzą na wieżę zygmuntowską, skąd rozciąga się zapierający dech w piersi widok na cały Kraków.

Każdy miłośnik sztuki będzie czuł się w Krakowie jak w domu. Wartych obejrzenia galerii i muzeów znajduje się tu bardzo wiele. Jedno z nich - Muzeum Czartoryskich kryje w swoich zbiorach słynną „Damę z łasiczką” Leonarda da Vinci. 
Przy Alejach Trzech Wieszczów mieści się ogromny gmach Muzeum Narodowego, natomiast przy dłuższym pobycie w Krakowie warto odwiedzić również Muzeum Archeologiczne, Galerię Malarstwa XIX wieku w Sukiennicach oraz Muzeum UJ, aby dogłębnie poznać piękno krakowskiej kultury i sztuki.

Na Kazimierz zostali przesiedleni Żydzi w XV wieku i zajmowali 1/5 tego podkrakowskiego miasteczka. Dopiero w XIX wieku Kazimierz został włączony do Krakowa jako jedna z jego dzielnic i tak pozostało do dzisiaj. Nieliczna społeczność żydowska w Krakowie posiada Żydowską Gminę Wyznaniową, która zajmuje się organizacją życia religijnego oraz opieką nad zabytkowymi obiektami żydowskiej kultury. 
Kazimierz to przede wszystkim dzielnica pełna klimatycznych knajpek,magicznych kawiarenek i przytulnych restauracji. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, aby spędzić miły wieczór.
Hotel w Krakowie
Hotele Kraków
Hotele w Krakowie